Előzzük meg a szmogok kialakulását, zárjuk ki a légszennyező aerosolok (por) légkörbe kerülését. Használjunk tehát a légkör szempontjából "tiszta" tüzelőanyagokat: földgázt, napenergiát, szélenergiát, nukleáris energiát. Az Országos Meteorológiai Szolgálat rendszeresen méri a légkör nitrogén-oxid, kén-dioxid, ózon és kisméretű részecske (≤10 µm alatti) tartalmát. A mérések alapján léptetnek életbe különböző légszennyezés korlátozási intézkedéseket. A légkörbe került gázok között a széndioxid, a metán és a fluor tartalmú gázok is megjelennek. A környezetkárosítás szempontjából a metánt tízszer veszélyesebbnek tekinthetjük, mint a széndioxidot. A légkörbe kerülő gázok reakcióba lépnek a levegő porszennyezésével, bonyolult vegyületek alakulnak ki. 2018. március 1-én napos, szélcsendes időben Budapesten 12 ponton mérték a levegő károsanyagtartalmát, és a következő szélsőértékeket állapították meg ( 2018. 03. 01. ): nitrogén-oxid 46, 7-68, 2 kén-dioxid 1, 1-5, 0 ózon (8 órás átlag) 9, 1-28, 6 PM10 por 36, 1-44, 8 A napenergia, a vízenergia, a szélhasznosítás, a hőszivattyús hőtermelés és a víz visszanyomással működő geotermikus energiakinyerés teljes mértékig környezetbarát, mert a termelt energia nem terheli a légkört semmilyen kibocsátással.

Mit tehetünk a szmog kialakulása ellen

Az egyedülállóan finomra porított, orvosi tisztaságú száraz sószemcséknek fertőtlenítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő hatása van a légutakra. A sóterápia tehát erősíti a szervezet önregeneráló képességét, csökkenti, illetve megszünteti a túlérzékenységet. A felső légutakban tapasztalható a gyógyhatás mellett a 0, 2 mikron méretű hatóanyag a hörgőrendszer és a tüdő regenerációjában is segít, mivel az egyedülállóan finomra őrölt hatóanyag a legkisebb hörgőcskéket is eléri, és ott fejti ki jótékony hatását. A légszennyezettségi probléma ugyan időről-időre előkerül, mégsem vesszük elég komolyan, pedig világszerte a negyedik vezető halálok. Az Európai Környezetvédelmi ügynökség tavaly őszi adatai alapján Magyarországon 12 800 ember hal meg évente légszennyezés következtében kialakuló betegségben. Hazánk levegője még a szomszédos országokkal összehasonlítva is jóval rosszabb, ezzel lehet összefüggésben, hogy Magyarországon másfél-kétszer többen halnak meg kardiopulmonális betegségekben (szívinfarktus, hörghurut, asztma), vagy tüdőrákban, mint szomszédainknál.

Mit tehetünk a smog ellen

A települések általában korlátozzák ősszel a lombok, a kerti szemét szabadtéri égetését. Szmogveszély esetén ezt azonnal tiltani kell(ene). Súlyosabb esetekben a járműforgalmat korlátozzák: meghatározott napokon, vagy földrajzi területen a járművek egy része közlekedhet csak. A korlátozásokban a dízel járműveket, különösen a nagyobb teljesítményűeket erősebben kellene korlátozni. A háztartásokban a szén- és fatüzelést szabályokkal nem lehet befolyásolni. Megfelelő felvilágosítással viszont azt el lehet érni, hogy a szilárd tüzelésű kályhákban, kazánokban lehetőleg ne tüzeljenek mást, mint szenet és fát. Kerülni kell a műanyag hulladék, a zsíros, olajos papír és rongy, gumihulladék eltüzelését. Fel lehet hívni a figyelmet arra is, hogy a fatüzelésnél a tűzifa víztartalma minél kevesebb legyen, mert ezzel a tüzelőberendezés hatásfoka nőni fog, és a levegőbe is kevesebb vízpárát bocsátunk ki, ami a szmog egyik fontos eleme. A szmog magasabb veszélyfokozata esetén a jelentősebb közösségi létesítményeket (iskolák, kulturális intézmények, hivatalok) rövidebb nyitva tartassál, kevesebb fűtéssel fékezhetik a veszély fokozódását.

Mit tehetünk a szmog ellen

  1. Budapest stuttgart busz
  2. Végtelen szerelem 2 ÉVAD 111, sorozat, török - Videa
  3. Mit tehetünk a szmog ellen pompeo
  4. Istenhegyi géndiagnosztikai központ
  5. Gázmaszk vagy sóklinika? – megoldások szmog ellen | Well&fit
  6. Viszkok fruzsi határidőnapló 2020
  7. Mit tehetünk a szmog ellen degeneres
  8. Letöltés ingyen
  9. Renault kangoo eladó
  10. Obh civil szervezetek nyilvantartas case
  11. Nagy-magyarország - 444
  12. Térkő árak m2 árgép

Magyar Mérnöki Kamara

  1. Dacia sandero használt 2012
Fri, 23 Jul 2021 22:14:04 +0000